לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

שלמה

שמו של מלך ישראל, השלישי בשושלת מלכי ישראל, בנם של דוד המלך ובת שבע. המקרא אינו מפרט על משמעות השם שלמה, אך הוא נקשר למילים שלום ושלמות. עם זאת, מציין הכתוב כי ה' אהב את שלמה מלידתו:

"וַתֵּלֶד בֵּן ויקרא (וַתִּקְרָא) אֶת שְׁמוֹ שְׁלֹמֹה וַה' אֲהֵבוֹ" (שמואל ב י"ב, כד).

שמו השני של שלמה, ידידיה, הוענק לו על ידי נתן הנביא.

שלמה ירש מדוד אביו ממלכה אדירה ומאורגנת, וארבעים שנות מלכותו מתוארות כימים של שפע, שגשוג ושלום:

"וַיֵּשֶׁב יְהוּדָה וְיִשְׂרָאֵל לָבֶטַח אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ מִדָּן וְעַד בְּאֵר שָׁבַע כֹּל יְמֵי שְׁלֹמֹה" (מלכים א', ה', ה').

לאחר מותו של שלמה, בימי מלוכתו של בנו רחבעם, התפצלה הממלכה לשתי ממלכות, ישראל ויהודה, ולא אוחדה בשנית לאחר מכן.

המקרא והמדרש מתארים את שלמה כ"חכם מכל אדם". משלחות מכל רחבי העולם הקדום הגיעו לשמוע את חכמתו:

"וַיִּתֵּן אֱלֹהִים חָכְמָה לִשְׁלֹמֹה וּתְבוּנָה הַרְבֵּה מְאֹד וְרֹחַב לֵב כַּחוֹל אֲשֶׁר עַל שְׂפַת הַיָּם: וַתֵּרֶב חָכְמַת שְׁלֹמֹה מֵחָכְמַת כָּל בְּנֵי קֶדֶם וּמִכֹּל חָכְמַת מִצְרָיִם… וַיָּבֹאוּ מִכָּל הָעַמִּים לִשְׁמֹעַ אֵת חָכְמַת שְׁלֹמֹה מֵאֵת כָּל מַלְכֵי הָאָרֶץ אֲשֶׁר שָׁמְעוּ אֶת חָכְמָתוֹ" (מלכים א', ה, ט'-י', י"ד).

בשנה הרביעית למלכותו החל שלמה לבנות את בית המקדש. בניית המקדש נמשכה שבע שנים, וכמאה ושמונה אלף איש עסקו בבנינו. בין הבאים לבקר את שלמה ואת המקדש אשר בנה היתה גם מלכת שבא:

"וּמַלְכַּת שְׁבָא שָׁמְעָה אֶת שֵׁמַע שְׁלֹמֹה וַתָּבוֹא לְנַסּוֹת אֶת שְׁלֹמֹה בְחִידוֹת בִּירוּשָׁלִַם בְּחַיִל כָּבֵד מְאֹד וּגְמַלִּים נֹשְׂאִים בְּשָׂמִים וְזָהָב לָרֹב וְאֶבֶן יְקָרָה וַתָּבוֹא אֶל שְׁלֹמֹה וַתְּדַבֵּר עִמּוֹ אֵת כָּל אֲשֶׁר הָיָה עִם לְבָבָהּ" (דברי הימים ב', ט', א').

על בסיס מפגש זה רואה המסורת האתיופית בשלמה את אבי האומה האתיופית הקדומה, ועל כן נקרא המבצע הצבאי להעלאת יהודי אתיופיה בשנת 1991 – "מבצע שלמה".

על מנת לשמור על קשרים טובים עם מלכי האזור, נשא שלמה לנשים רבות מבנות המלכים אשר סביבותיו. נשותיו הנכריות של שלמה הקימו במות לאלוהי הנכר, אשר סייעו להפצת עבודת האלילים בישראל. עול המיסים הכבד והעושר והבנייה הראוותנית שבארמון המלך הביאו אף הם למתחים פנימיים בממלכתו של שלמה, אך הוא מת בשלום ולא ראה את הרעה אשר הביא ה' על ממלכתו.

על פי המסורת כתב שלמה המלך שלושה מבין עשרים וארבעה ספרי התנ"ך: שיר השירים, קהלת ומשלי. ספרים אלו הינם עדות לחכמתו הרבה. בין אמרותיו הידועות:

"שְׁמַע בְּנִי מוּסַר אָבִיךָ וְאַל תִּטֹּשׁ תּוֹרַת אִמֶּךָ" (משלי א', ח'), "לֵךְ אֶל נְמָלָה עָצֵל רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם" (משלי ו', ו'), "לַכֹּל זְמָן וְעֵת לְכָל חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם" (קהלת ג', א), ועוד.

הר שלמה, מהמרשימים שברכס הרי אילת, נקרא על שמו של שלמה המלך אשר הקים את המכרות במקום.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה