לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

רז

ז הוא שם לבנים ולבנות שמשמעותו – סוד.
הורים הקוראים כך לילדם מבקשים בדרך כלל לבטא את פליאתם על סוד יצירתו של אדם חדש ועל פלא הלידה. כמו כן, השם 'רז' יכול לייצג אמירה על מה שעתיד להתפתח מן הילד הקטן שנולד זה עתה. הסודות והרזים הצפונים בתוכו וההורים הטריים מבקשים לגלותם בתהליך גידולו של הרך הנולד.

'רז' אינו מופיע במקרא כשם. המילה רז מופיעה פעם אחת בספר דניאל בהקשר לסוד פתרונו של חלום. המילה מופיע בתוך פסוק בשפה הארמית שתרגומו:

"בֵּלְטְשַׁאצַּר רַב הַחַרְטֻמִּים, אֲשֶׁר אֲנִי יָדַעְתִּי כִּי רוּחַ אֱלֹהִים קְדוֹשִׁים בָּךְ, וְכָל רָז אֵינוֹ מוֹנֵעַ אוֹתְךָ, חֶזְיוֹנוֹת חֲלוֹמִי אֲשֶׁר רָאִיתִי וּפִתְרוֹנוֹ – אֱמֹר" (דניאל ד' 6).

במקורות יהודיים מאוחרים יותר מופיעה המילה רז בהקשרים שונים. כך למשל, מדרש תלמודי העוסק במעמד הר סיני ובקבלת התורה, מתייחס לאמירה המיוחסת לעם ישראל – "נעשה ונשמע", כסודם, רזם של המלאכים: "אמר רבי אלעזר: בשעה שהקדימו ישראל נעשה לנשמע – יצתה בת קול ואמרה להן: מי גילה לבָּנַי רז זה, שמלאכי השרת משתמשין בו?" (תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף פ"ח). כמו כן, מופיעה המילה 'רז' פעמים רבות בהקשרים של עולם הקבלה שנקרא גם 'עולם הסוד'. בהקשר זה הופכת המילה 'רז' גם לשם או כינוי, בצירוף 'רזאל'.

אוהבי השירה העברית מכירים את המילה רז גם משירו של חיים נחמן ביאליק "הכניסי תחת כנפך": "ועוד רז אחד לך אתוודה / נפשי נשרפה בלהבה / אומרים אהבה יש בעולם / מה זאת אהבה".

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה