לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

קרן

שם המביע אור, שמחה ועוצמה. בשם זה מאחלים ההורים לבתם שתקרין החוצה מהטוב שבה לכל הסובבים אותה.

למילה קרן מספר פירושים:
1. אלומת אור, קו של אור שמאיר, זורח ומזהיר.
2. איבר בולט ומחודד היוצא מראשם של בעלי חיים מסויימים (קרניים)
3. כלי נשיפה, שופר:

"וְהָיָה בִּמְשֹׁךְ בְּקֶרֶן הַיּוֹבֵל בשמעכם כְּשָׁמְעֲכֶם אֶת קוֹל הַשּׁוֹפָר יָרִיעוּ כָל הָעָם תְּרוּעָה גְדוֹלָה וְנָפְלָה חוֹמַת הָעִיר תַּחְתֶּיהָ וְעָלוּ הָעָם אִישׁ נֶגְדּוֹ" (יהושע ו', ה')

4. סכום כסף שנמסר לפקדון או מוקדש למטרה מסויימת (לדג', קרן היסוד, קרן קיימת לישראל)
5. פינה (לדג', קרן רחוב)
בהשאלה משמשת המילה קרן לתיאור עוצמה, גדולה וכבוד.

בתנ"ך מופיעה המילה קרן פעמים רבות. כך למשל מתאר דוד המלך בספר תהילים את כמיהתו לגאולה ושהאל יגדל ויצמיח את עם ישראל:

"וַיָּרֶם קֶרֶן לְעַמּוֹ תְּהִלָּה לְכָל חֲסִידָיו לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל עַם קְרֹבוֹ הַלְלוּיָה" (תהילים קמ"ח, י"ד). כמו כן מופיע השורש ק.ר.נ בתיאור מראהו של משה כשירד מהר סיני לאחר קבלת לוחות הברית: "וַיְהִי בְּרֶדֶת מֹשֶׁה מֵהַר סִינַי וּשְׁנֵי לֻחֹת הָעֵדֻת בְּיַד מֹשֶׁה בְּרִדְתּוֹ מִן הָהָר וּמֹשֶׁה לֹא יָדַע כִּי קָרַן עוֹר פָּנָיו בְּדַבְּרוֹ אִתּוֹ: וַיַּרְא אַהֲרֹן וְכָל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת מֹשֶׁה וְהִנֵּה קָרַן עוֹר פָּנָיו וַיִּירְאוּ מִגֶּשֶׁת אֵלָיו" (שמות ל"ד, כ"ט-ל').

קֶרֶן הַפּוּךְ היה שמה של בתו הצעירה של איוב. על בנותיו של איוב מספר הכתוב כי היו הבנות הכי יפות בעיר וקבלו נחלה כמו אחיהם (דבר שלא היה מקובל בזמנים ההם):

"ויְהִי לוֹ שִׁבְעָה בָנִים וְשָׁלוֹשׁ בָּנוֹת: וַיִּקְרָא שֵׁם הָאַחַת יְמִימָה וְשֵׁם הַשֵּׁנִית קְצִיעָה וְשֵׁם הַשְּׁלִישִׁית קֶרֶן הַפּוּךְ: וְלֹא נִמְצָא נָשִׁים יָפוֹת כִּבְנוֹת אִיּוֹב בְּכָל הָאָרֶץ וַיִּתֵּן לָהֶם אֲבִיהֶם נַחֲלָה בְּתוֹךְ אֲחֵיהֶם" (איוב מ"ב, י"ג-ט"ו).

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה