לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

עמוס

עמוס היה אחד מנביאי ישראל שנבאו לממלכת ישראל בימי הבית הראשון, במאה השמינית לפני הספירה, בימיהם של עוזיה מלך יהודה וירבעם בן יואש מלכי ישראל. נבואותיו של הנביא עמוס מרוכזות בספר השלישי בסדרת "תרי עשר" בתנ"ך, הנושא את שמו.

על פי המסופר במקרא, עמוס גר בתקוע והיה נוקד – רועה צאן, בוקר ובולס שקמים (מנקב את השקמים כדי שיהיו ראויים למאכל אדם).

הנביא עמוס ניבא על מפלתה של ממלכת ישראל בשל פערי העוני והשחיתות, וקרא לעשיית צדק:

"דִּרְשׁוּ טוֹב וְאַל רָע לְמַעַן תִּחְיוּ וִיהִי כֵן ה' אֱלֹהֵי צְבָאוֹת אִתְּכֶם כַּאֲשֶׁר אֲמַרְתֶּם: שִׂנְאוּ רָע וְאֶהֱבוּ טוֹב וְהַצִּיגוּ בַשַּׁעַר מִשְׁפָּט אוּלַי יֶחֱנַן ה' אֱלֹהֵי צְבָאוֹת שְׁאֵרִית יוֹסֵף" (עמוס ה', 14-15).

מנגד, ניבא עמוס גם על חזרתם של ישראל לארצם:

"הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה' וְנִגַּשׁ חוֹרֵשׁ בַּקֹּצֵר וְדֹרֵךְ עֲנָבִים בְּמֹשֵׁךְ הַזָּרַע וְהִטִּיפוּ הֶהָרִים עָסִיס וְכָל הַגְּבָעוֹת תִּתְמוֹגַגְנָה: וְשַׁבְתִּי אֶת שְׁבוּת עַמִּי יִשְׂרָאֵל וּבָנוּ עָרִים נְשַׁמּוֹת וְיָשָׁבוּ וְנָטְעוּ כְרָמִים וְשָׁתוּ אֶת יֵינָם וְעָשׂוּ גַנּוֹת וְאָכְלוּ אֶת פְּרִיהֶם: וּנְטַעְתִּים עַל אַדְמָתָם וְלֹא יִנָּתְשׁוּ עוֹד מֵעַל אַדְמָתָם אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם אָמַר ה' אֱלֹהֶיךָ" (עמוס ט', 15-13).

במזרח גוש עציון, ליד תקוע, שוכן היום הישוב מעלה-עמוס, על שמו של הנביא בן האזור. עמוס הוא גם שמה של סדרת לווייני תקשורת אזרחיים‏‏ שנבנו על ידי התעשייה האווירית לישראל.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה