לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

משה

אבי הנביאים של הדת היהודית. משה נולד כבן השלישי במשפחת נביאים, אח לאהרון, שלימים נתמנה לכהן הגדול במשכן, ולמרים, שהיתה מנהיגה בזכות עצמה וכוחותיה הרוחניים.
משה התינוק נולד במצרים בתקופה בה נגזר על ילדי בני ישראל למות בטביעה ביאור. אימו התחכמה, ובמקום להשליך אותו ליאור כפי שנדרש, הטמינה אותו בתיבה מוגנת, ורק אז הניחה אותו ביאור. מרים אחותו עמדה מהצד על מנת לראות מה יעלה בגורל אחיה, וראתה שבת פרעה משתה אותו מן המים. מרים הציעה לבת פרעה להשיג לה מינקת מבני ישראל, ולהחזירו כשיגמל. בת פרעה הסכימה, ומרים מיהרה להחזירו לחיק אימו האוהבת, יוכבד. כשנגמל משה חזר כמסוכם לבת פרעה שאימצה אותו, וגדל בארמונו של פרעה

"וַיִּגְדַּל הַיֶּלֶד וַתְּבִאֵהוּ לְבַת פַּרְעֹה, וַיְהִי לָהּ לְבֵן. וַתִּקְרָא שְׁמוֹ 'מֹשֶׁה' וַתֹּאמֶר: כִּי מִן הַמַּיִם מְשִׁיתִהוּ" (שמות ב' 10).

סיפור חייו של משה, שרק את ראשיתו הבאנו כאן, מגולל בתורה כולה. למעשה, ספר התורה מכונה 'תורת משה' שכן על פי המסורת משה היה זה שכתב את התורה מפי האל.
משה שימש כמנהיג העל של בני ישראל בתקופת שעבודם במצרים, בזמן קריעת ים סוף, במתן תורה ובהליכה הארוכה והמתישה במדבר. משה היה מנהיג למופת בכך שתמיד חשב על טובת העם, אך בה בעת לא חסך מהם גם מלים קשות. הוא לא הסתפק במנהיגות רוחנית, והנהיג את העם גם בכל מה שקשור למערכת המשפטית והצבאית.
מורה כונה בשם "אדון הנביאים", ייחודו היה שהיגיע לדרגת הנבואה הגבוהה ביותר שבן-תמותה דיבר עם אלוהים. האמונה בנבואת משה היא אחת מעיקרי האמונה.

עוד על משה תוכלו לקרוא לקרוא בספריה הוורטואלית של מט"ח.
http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=8786&kwd=5839

פיוט מימי הביניים על משה תוכלו למצוא באתר הזמנה לפיוט.
http://www.piyut.org.il/textual/273.html

בהיסטוריה היהודית קמו עוד מנהיגים נוספים בעלי שיעור קומה בשם משה.

הרמב"ם, רבי משה בן מימון, חי בספרד במאה השתים עשרה. הרמב"ם היה איש אשכולות, והשאיר את חותמו בתרבות היהודית בשתי יצירות חשובות שכתב: 'משנה תורה' בו מפורטת תפישתו ההלכתית של הרמב"ם, שמשפיעה על עולם ההלכה עד עצם היום הזה, ו'מורה נבוכים' חיבור מחשבתי פילוסופי.
על הרמב"ם נאמר המשפט "ממשה עד משה לא קם כמשה", משפט זה בא להמחיש את עוצמתו של הרמב"ם, שמימי משה רבינו לא היה לישראל מנהיג כמותו.

עוד על הרמב"ם תוכלו לקרוא לקרוא בספריה הוורטואלית של מט"ח.
http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=142

משה מנדלסון חי בגרמניה במאה השמונה עשרה. הוא היה אביה של תנועת ההשכלה. בחייו פעל למען שיפור מעמדם של היהודים בגולה וקידם את רעיון האמנסיפציה. תפישת עולמו עיצבה במידה רבה את דעותהם ושגרת חייהם של רבים בעם היהודי שבחרו לנהל אורח חיים ללא מחוייבות למצוות התורה, מתוך עיקרון פילוסופי.

עוד על משה מנדלסון תוכלו לקרוא בספריה הוורטואלית של מט"ח. http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=541&kwd=391

השם משה הוא סמל למנהיגות מסורה ואכפתית וכן לקשר חזק לדת היהודית. שם זה מתאים במיוחד לילידי ז' באדר שבו על פי המסורת חל יום הולדתו ופטירתו של משה רבינו.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה