לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

מרדכי

'מרדכי היהודי' היה דודה של אסתר המלכה. הוא דחק בה להציג מועמדותה לתפקיד מלכת פרס ומדי, והיא אכן קיבלה את התפקיד. במשך ימי כהונתה בתפקיד זה שימש מרדכי מעין מתווך בינה לבין העם היהודי וסייע לה לנצל את מעמדה לטובת העם. מרדכי היה אדם בעל עקרונות, ומסופר עליו שסירב להשתחוות להמן, על אף דרישתו. בהמשך המגילה מסופר כיצד בזכות עירנותו הציל את המלך אחשורוש מהתנקשות בחייו, ואיך בעקבות כך זכה לתהילה כאשר דווקא המן, ששנא אותו כל כך, הלביש אותו בגדי-מלכות והנהיג אותו על גבי סוסו של המלך ברחבי העיר שושן תוך כדי קריאה: ככה יעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו.
בסופה של העלילה המפותלת במגילה הפך מרדכי למשנה למלך אחשורוש וקיבל את ביתו של המן שניתלה על עץ שייעד לתליית מרדכי!

"וַיִּקַּח הָמָן אֶת הַלְּבוּשׁ וְאֶת הַסּוּס וַיַּלְבֵּשׁ אֶת מָרְדֳּכָי וַיַּרְכִּיבֵהוּ בִּרְחוֹב הָעִיר, וַיִּקְרָא לְפָנָיו: כָּכָה יֵעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר הַמֶּלֶךְ חָפֵץ בִּיקָרוֹ" (אסתר ו' 11)

מקורו של השם 'מרדכי' ככל הנראה בשם האל הבבלי 'מורדוך'. ואילו חז"ל דרשו שם זה מלשון מור, הצמח הריחני: "'ושמו מרדכי'מה 'מר' ראש (-משובח) לכל הבשמים, אף מרדכי ראש לצדיקים בדורו" (אסתר רבה, מהדורת וילנא, פרשה ו).

השם 'מרדכי' הוא סמל לעמידה על עקרונות, למלכות ולהיפוך הגורל. הוא מתאים לילידי חודש אדר בו נחוג חג הפורים לזכר עלילותיהם של אסתר ומרדכי.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה