לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

חזקיה

חוזק האל. חזקיה (בכתובים רבים: 'חזקיהו') היה אחד המלכים הטובים שקמו לממלכת יהודה במאה השמינית לפנסה"נ.

"וַיְהִי בִּשְׁנַת שָׁלֹשׁ לְהוֹשֵׁעַ בֶּן אֵלָה מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל, מָלַךְ חִזְקִיָּה בֶן אָחָז, מֶלֶךְ יְהוּדָה. בֶּן עֶשְׂרִים וְחָמֵשׁ שָׁנָה הָיָה בְמָלְכוֹ וְעֶשְׂרִים וָתֵשַׁע שָׁנָה מָלַךְ בִּירוּשָׁלִָם… וַיַּעַשׂ הַיָּשָׁר בְּעֵינֵי אדוני כְּכֹל אֲשֶׁר עָשָׂה דָּוִד אָבִיו… באדוני אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל בָּטָח, וְאַחֲרָיו לֹא הָיָה כָמֹהוּ בְּכֹל מַלְכֵי יְהוּדָה וַאֲשֶׁר הָיוּ לְפָנָיו. וַיִּדְבַּק באדוני לֹא סָר מֵאַחֲרָיו… וְהָיָה אדוני עִמּוֹ, בְּכֹל אֲשֶׁר יֵצֵא יַשְׂכִּיל. וַיִּמְרֹד בְּמֶלֶךְ אַשּׁוּר וְלֹא עֲבָדוֹ. הוּא הִכָּה אֶת פְּלִשְׁתִּים עַד עַזָּה, וְאֶת גְּבוּלֶיהָ מִמִּגְדַּל נוֹצְרִים עַד עִיר מִבְצָר" (מלכים ב' י"ח 1-8 בדילוגים).

חזקיהו פעל נמרצות למען השמדת עבודת האלילים והביא את העם לקיום מצוות. בתקופתו היתה התרוממות רוח לאומית ודתית והיה בכך שיפור, אולם גם מצב זה לא היה אופטימלי שכן עבודת האל לא נעשתה בשמחה ועם כוונה.
על-פי האמור בתלמוד, רצה האל להפוך את חזקיהו למשיח כיוון שהיה צדיק גדול וכיוון שמצב העם בתקופתו השתפר עד כדי כך, אך הוא לא זכה לכך כיוון שלא הרבה לשיר ולשבח את האל.
השם 'חזקיה' מסמל עוצמה וכח.

עוד על מלכות חזקיהו תוכלו לקרוא במאמרו של חנוך רביב מתוך אתר מקראנט:
http://mikranet.cet.ac.il/pages/item.asp?item=8072

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה