לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

ארד

שם בנו של בנימין בן יעקב אבינו, אחיינו של יוסף:

"וּבְנֵי בִנְיָמִן: בֶּלַע וָבֶכֶר וְאַשְׁבֵּל, גֵּרָא וְנַעֲמָן, אֵחִי וָרֹאשׁ, מֻפִּים וְחֻפִּים, וָאָרְד" (בראשית מ"ו 21).

המדרש נתן פירושים משלו לשם זה: "'וארד' שירד (יוסף אחי בנימין) לבין אומות העולם" כלומר, הבנה של השם כפועל, 'ירידה' וקישור היסטורי בין השם לבין ירידתו של יוסף למצרים, ירידה שהובילה בסופו של דבר למעמדו הרם של יוסף כמשנה למלך מצרים ואחר כך לעבדות בני ישראל במצרים וליציאת מצרים. הבחירה של בנימין בשם זה לבנו מעידה על הקשר העז שחש לאחיו, יוסף.
אפשרות אחרת שמופיעה במדרש היא קישור אסתטי ואופטימי בין השם 'ארד' לפרח 'ורד': "וארד – שפניו דומין לוורד" (תלמוד בבלי, מסכת סוטה, דף ל"ו עמוד ב'). "וארד – שפניו דומין לוורד" (תלמוד בבלי, מסכת סוטה, דף ל"ו עמוד ב').

ארד (בניקוד אחר) הוא שמה של מתכת המכונה גם ברונזה. הארד הינו סגסוגת עשוי נחושות יחד עם בדיל או אבץ, או שניהם יחד. הברונזה הומצאה על-ידי האדם הקדמון שהשתמש בה לצורך הכנת כלי עבודה, כלי נשק, ושריון ממתכת זו. כלי הברונזה היו חזקים יותר ועמידים יותר מכלי האבן והנחושת שקדמו להם. הארד הינו בעל תכונות חומריות מובחרות כגון עמידות בתנאי שטח, מוליכות חשמלית ועוד.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה