לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

אור

האור הוא היפוכו של החושך, הקרינה המאפשרת לעינינו לראות.

שם זה מעיד על האושר והשמחה שהופיעו בבית עם כניסתו של התינוק אל הבית. ברוח זו למשל פירש פרשן התורה רש"י את הולדתו של משה רבנו. רש"י כתב כי כאשר אומרים הפסוקים על אימו של משה:

"וַתֵּרֶא אֹתוֹ כִּי טוֹב הוּא" (שמות ב', 2),

הכוונה היא כי "כשנולד נתמלא הבית כולו אורה".

המקורות לאור בתנ"ך רבים מאד, אולם אינם מכוונים לשמו של אדם אלא לעצם הנגה, הזוהר, המופיע הן כתופעת טבע בעולם והן כתופעה פסיכולוגית בנפש.

האור הראשון הוא כמובן האור שבבריאת העולם, כאשר נוצרים סדרי העולם הראשונים כגון היום והלילה. הראשון להיווצר היה האור:

"וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי אוֹר וַיְהִי אוֹר: וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת הָאוֹר כִּי טוֹב וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ: וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה וַיְהִי עֶרֶב וַיְהִי בֹקֶר יוֹם אֶחָד" (בראשית א' 3-5).

אורות נוספים מופיעים בהקשרים רבים נוספים, כולל הקשרים סמליים, כאשר האור משמש דימוי לטובה, לשמחה, לאושר. כך למשל:

"הָעָם הַהֹלְכִים בַּחֹשֶׁךְ, רָאוּ אוֹר גָּדוֹל: יֹשְׁבֵי בְּאֶרֶץ צַלְמָוֶת, אוֹר נָגַהּ עֲלֵיהֶם" (ישעיהו ט' 1), או "אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה" (תהלים צ"ז, 11).

דימוי נוסף הכרוך באור הוא הנחיה והכוונה אלוהית אל דרך טובה ואל מסלול חיובי וכן ברכת הצלחה. כך למשל בברכת כהנים (ובברכת הבנים) נאמר:

"יָאֵר אֲדֹנָי פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ" (במדבר ו' 25).

האור הוא נושא מרכזי במדרשי חז"ל, ומשולים לו נשמת האדם, המצוות והתורה. אחד מסימני ההיכר של שרה היה הנר שדלק בביתה תמיד- נר שכבה עם מותה ושב לדלוק עם בואה של רבקה. מנורת שבע הקנים האירה תמיד בבית המקדש וגם אנו מייחדים מקום של כבוד לנרות המציינים את כניסתה וצאתה של השבת, כמו גם בימים של שמחה ושל אבל. חג החנוכה נקרא חג האורים, ולכן השם אור על נטיותיו השונות מקובל במיוחד לילדים שנולדו סביב חג זה.
במדרשי האגדה מופיע האור גם כביטוי לשלום: "גדול הוא השלום, שלא התחיל הקב"ה לברות דבר בעולם אלא דבר של שלום. ואי זה, זה האור, שנא' ויאמר אלהים יהי אור. ומנין שהאור שלום, [שנא'] יוצר אור ובורא חשך עושה שלום. מכאן אמרו, נר ביתו קודם, משום שלום ביתו. קראו את האור שלום" (משנת רבי אליעזר פרשה ד עמוד 68 ד"ה גדול הוא השלום).

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה