לחץ כדי לסגור את החיפוש

מאגר השמות

חפש שמות לפי אות

אביחיל

שם מתאים לבנים ובנות.
השם מהווה שילוב של המלים 'אבי' ו'חיל' ובכך משמש מעין ברכה של ההורים לילדם שיהיה בן חיל, כלומר – בעל כח והצלחה. פרשנות אחרת לשם היא מתן כבוד לאב. האב יכול להיות האב הממשי אשר רוצים לכבד אותו או להנציח את זכרו באמירה – 'אבי הוא בן חיל' – אביחיל. לחלופין, האב יכול להיות דימוי לאלוהים אשר רוצים לפאר את שמו ואת חילו.

מקורו של השם במקרא, כאשר מספר אישים נקראו בשם זה.
המפורסם מכולם הוא אביה של אסתר המלכה, גיבורת מגילת אסתר הנקראת בחג הפורים: "וּבְהַגִּיעַ תֹּר אֶסְתֵּר בַּת אֲבִיחַיִל דֹּד מָרְדֳּכַי אֲשֶׁר לָקַח לוֹ לְבַת לָבוֹא אֶל הַמֶּלֶךְ לֹא בִקְשָׁה דָּבָר" (אסתר ב' 15). אותה אסתר בייחוסה זה לאביחיל היא גם אחת משבע הנשים המקראיות המוזכרות כדמויות מופת ראויות לחיקוי בתפילה הנאמרת בטקס זבד הבת המסורתי הספרדי לכבוד הולדת בת:
"מִי שֶׁבֵּרַךְ אִמּוֹתֵינוּ שָׂרָה וְרִבְקָה, רָחֵל וְלֵאָה וּמִרְיָם הַנְּבִיאָה וַאֲבִיגַיִּל וְאֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה בַּת אֲבִיחַיִּל, הוּא יְבָרֵךְ אֶת הַיַּלְדָּה הַנְּעִימָה הַזֹּאת וְיִקָּרֵא שְׁמַהּ ______ [פלונית בת פלוני ופלונית]. בְּמַזָּל טוֹב וּבִשְׁעַת בְּרָכָה, וִיגַדְּלוּה בִּבְרִיאוּת, שָׁלוֹם וּמְנוּחָה, וִיְזַכֶּה אֶת אָבִיהָ וְאֶת אִמָּה לִרְאוֹת בְּשִׂמְחָתָהּ וּבְחוּפָּתָהּ, בְּבָנִים וּבְבָנוֹת [הנוסח המקורי: בבנים זכרים], עוֹשֶׁר וְכָבוֹד. עוֹד יְנוּבוּן בְּשֵׂיבָה, דְּשֵׁנִים וְרַעֲנַנִּים יִהְיוּ, וְכֵן יְהִי רָצוֹן וְנֹאמַר אָמֵן."
(עוד קראו באתר זה בטקס שמחת הבת בנושא קריאת שם).

אנשים נוספים שנקראו בשם אביחיל המוזכרים בתנ"ך ברשימות של יוחסין ושושלות משפחתיות הם אביחיל אביו של צוריאל שהיה נשיא למשפחת מררי, אחת ממשפחות הלויים החשובות (מרר היה אחד מבניו של לוי בן יעקב אבינו ולאה אמנו, במדבר ג 35), וכן אביחיל שהיה אחד מצאצאיו של ראובן, בכור בניהם של יעקב אבינו ולאה אמנו (דברי הימים א', ה' 14).

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה