לחץ כדי לסגור את החיפוש

על העמותה

החזון שלנו

מדינת ישראל מכבדת וקשובה לצרכים היהודיים המגוונים של העם היהודי

המטרה שלנו

לפעול למען ממסד דתי בישראל, שהינו מכיל, מכבד וקשוב

הרב ד"ר שאול פרבר

מייסד ומנהל העמותה
“אנו מאמינים כי תפקידה של מדינת ישראל הוא לאפשר, לכל יהודי באשר הוא, חיים יהודיים מלאים, וכי על הממסד הדתי מוטלת החובה להעניק שירותי דת התואמים את צרכי הציבור וצרכי השעה. על ידי תיקון המערכת - נוכל להפוך את שירותי הדת בישראל לנגישים, מכילים ורלוונטיים יותר”.

עתים היא עמותה הפועלת למען מפגש חיובי ומשמעותי של כל אדם עם החיים היהודיים, וזה יתאפשר – על פי תפיסתנו – מתוך הפיכת הממסד הדתי למכיל, קשוב ומכבד את צרכיו של כל יהודי באשר הוא.

לעתים ידע הלכתי ותפיסת עולם היונקת ממסורת ישראל, לצד הכרות מעמיקה עם הליכי הביורוקרטיה ועם הסוגיות המשפטיות בנושאי דת ומדינה. אלו מאפשרים לנו להציע, לאנשים ולממסד, פתרונות הנשענים על יסודות הלכתיים ודמוקרטיים כאחד.

במרוצת השנים ליווינו עשרות אלפי אנשים ברגעים המשמעותיים ביותר בחייהם, ותרמנו למפגש חיובי שלהם עם החיים היהודיים. כולם מצאו אצלנו אוזן קשבת ויד מושטת לעזרה, כשתחושת השליחות ומידת החסד מנחים אותנו בפעילותנו.

'הממסד הדתי' כולל את הגופים האמונים על מתן שירותי הדת בישראל, ובהם הרבנות הראשית, מועצות דתיות, בתי הדין הרבניים, חברות קדישא, המשרד לשירותי דת ועוד.

לצד אספקת שירותים חיוניים – עוסקים הגופים השונים בבירור שאלות וסוגיות הנוגעות לזהות דתית ולמעמד אישי. לשאלות אלו השלכות מרחיקות לכת על חייהם האישיים והמשפחתיים של תושבי המדינה, כגון רישומם כיהודים במרשם האוכלוסין, יכולתם להינשא ולהקים משפחה בישראל וזכותם להחליט כיצד יקברו את יקיריהם. כך, למעשה, מחזיק הממסד הדתי במפתחות לזהותם האישית של יהודי ישראל ולזכויות המשפטיות הנובעות מכך.

אנו פועלים לשחרור הממסד הדתי ממדיניות ומהתנהלות הפוגעים בתפקודו התקין והמונעים ממנו לשרת את המבקשים להיעזר בשירותיו. באופן זה יעמדו שירותי הדת לרווחת הציבור, וזה – יעשה בהם שימוש מתוך בחירה, ולא מתוך אילוץ.

  • חיזוק דמותה היהודית של מדינת ישראל
  • שמירה על הזכויות היהודיות של כל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם
  • הפסקת האפליה בשירותי הדת כנגד אוכלוסיות שונות: נשים, עולים ועדות
  • הגברת השקיפות, חיזוק האמינות ושמירה על מנהל תקין בשירותי הדת
  • חיזוק הקשר בין מדינת ישראל והממסד הדתי ליהדות התפוצות

מה אנחנו עושים?

מרכז סיוע

הלב הפועם של עתים הוא מרכז הסיוע, הנותן מענה לאלפי אנשים בשנה, הנתקלים בקשיים הקשורים לממסד הדתי. הסיוע ניתן בדרגות התערבות שונות, החל ממתן מידע והדרכה ועד לייצוג רבני או משפטי

פעילות משפטית

המחלקה המשפטית שלנו פועלת באמצעות הגשת עתירות משפטיות ובקשות חופש מידע על מנת להגן על זכויות הציבור בסוגיות דת ומדינה, להגביר את השקיפות ולהבטיח שוויון בשירותי הדת

גיור כהלכה

רשת בתי דין עצמאיים אורתודוכסיים לגיור, הפועלים מתוך נאמנות מוחלטת להלכה. ברשת חברים מעל חמישים רבנים מובילים מקרב הציונות הדתית, המציעים גיור אישי, קשוב ומכבד

מדיניות ציבורית

צוות של פעילים חברתיים עוסק בקידום שינויים מערכתיים בממסד הדתי לטובת הציבור, זאת באמצעות מעקב שוטף על התנהלות שירותי הדת, שימוש בכלים פרלמנטריים וקידום מהלכים ציבוריים

איך אנחנו יוצרים שינוי

תודה לתומכים שלנו

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה