לחץ כדי לסגור את החיפוש

סטטיק לא לבד: אלפים עוברים סיוט בדרך לחופה

הזמר סיפר כי עבר בירור יהדות וש"יהדותי הייתה מוטלת בספק" • והוא ממש לא לבד • כמה מאיתנו מסוגלים להוכיח שסבתא של סבתא הייתה יהודייה?
עו"ד אלעד קפלן. פורסם ב'ישראל היום'

רובנו הופתענו לקרוא את החוויה שסטטיק תיאר בחשבון האינסטגרם שלו. קשה לנו להעלות על הדעת ערעור על יהדותנו. היא הדת והלאום שלנו, הזהות והשייכות, על ערכיה גדלנו והתחנכנו. התחושה של מרביתנו היא שאף אחד לא יכול לקחת אותה מאיתנו. אך למען האמת, ערעור על יהדותם של אזרחים זה משהו שקורה כל הזמן.

באופן כמעט יומיומי, מדינת ישראל מפעילה מערך של חוקרי יהדות בשליחות בתי הדין הרבניים, שבוחנים בקפידה את יהדותם של הבאים בשערי הממסד הדתי. עבור אלו שהוריהם נישאו ברבנות מדובר, לרוב, בהליך פשוט. אך בכל שנה, אלפי אזרחים שהם או הוריהם עלו ארצה, מוצאים את עצמם ניצבים בפני חקירה קשה ומשפילה. פתאום, לצד סידורי פרחים, בחירת אולם וצלם, ההכנות לחתונה כוללות נבירה במסמכים, צילום קברי משפחה, עיון בתמונות מהעבר ואפילו בדיקות דנ"א.

"פתאום היהדות הזו שלי, הזהות שלי, הייתה מוטלת בספק", כתב סטטיק את מה שרבים מהנחקרים על יהדותם מרגישים, "אתם לא מבינים כמה משפיל וכואב לדעת שאולי כל מה שגדלת עליו הוא לא נכון". בסופו של דבר, תודה לאל, זהותו היהודית של סטטיק הוכרה גם "רשמית". לעומתו, אחרים נותרים במצב של "ספק". מצד אחד, הם גדלו כיהודים ואין להם דת אחרת, ומצד שני, הממסד הדתי מסרב לאשר זאת.

גישה זו לא הייתה מקובלת לאורך המסורת היהודית, שהעיקרון הבסיסי שלה היה אמון. בשולחן ערוך, הספר שעומד בבסיס ההלכה, כתב רבי יוסף קארו כי "כל המשפחות בחזקת כשרות" וכי מי שמנסה לפסול משפחות – פסול בעצמו. ברוח זו פסק הרב עובדיה יוסף זצ"ל בעניינם של העולים מברית המועצות כי "אין אנו מדקדקים אחר שום משפחה". ברבנות כיום, לעומת זאת, נוקטים במדיניות אחרת ודווקא מקפידים לחשוד. לשם כך מנהל בית הדין הרבני רשימה של "פסולי חיתון" ובה כל האנשים שהוטל ספק בכשרותם לבוא בברית הנישואים. המאגר הזה הלך וטפח בעשור האחרון, ככל שהמדיניות של הרבנות הקשיחה.

התחושה שאין סוף לביורוקרטיה ולהתדיינות וכי אין דרך להיות "מספיק יהודי" עבור חוקרי היהדות, מלווה רבים מהמבקשים להינשא. אם בעבר חיפשו פתרונות עבור הזוגות, כיום היחס החשדני הופך את מה שאמורה להיות תקופה מלאת התרגשות לסיוט מתמשך. זה קרה לסטטיק, זה קורה לעוד אלפי אזרחים מדי שנה, ואם המגמה תימשך – החקירות עלולות להגיע גם לאלו שבטוחים שהם מספיק כשרים. כמה מאיתנו יכולים להביא ראיות לכך שסבתא של סבתא הייתה יהודייה? מי מאיתנו שומר מסמכים משפחתיים כמה דורות אחורה?

בכדי לשמור על לכידות העם היהודי נדרשת דרך אחרת, זו של חכמי ישראל, שביקשו לקדש אמון בין איש ורעהו והתנגדו להטלת דופי במשפחות. דרך זו תצמצם את התלאות בדרך לחתונה, תמוסס את הפחד המוצדק מפני הממסד הדתי ותגן על זהותם היהודית של אזרחים רבים.

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה