לחץ כדי לסגור את החיפוש

טבילה במקווה לשם גיור

מדריך טבילה במקווה לשם גיור

השלב האחרון של תהליך הגיור, הינו הטבילה במקווה. על המתגייר לקבל טופס הפניה לטבילה מבית הדין, ואם עבר ברית מילה – לחכות כשלושה שבועות מן הניתוח על מנת שמקום הברית יחלים.
ניתן לקבוע תור לטבילה ביציאה מבית הדין אצל מזכירת המחוז. מערכת בתי הדין לגיור מפעילה ימי טבילה קבועים במקוואות מסוימים ברחבי הארץ, אולם ישנה גמישות מסוימת לגבי המקום והזמן, בהתאם לבקשתם של הטובלים.

מה זה מקווה

המקווה הוא בריכת מים מרוצפת שממדיה כשני מטרים מרובעים ובה מים חמימים בגובה מטר בערך ומדרגות המובילות עד לקרקעיתה. בתוך בניין המקווה  ממוקמים חדרי שירותים, מקלחות ואמבטיות ואזורי המתנה והתארגנות.

טבילות של מתגיירים נעשות בשעות היום ואילו בשעות הלילה משמש המקווה נשים הבאות לטבול כחלק משגרת חיים לפי דיני טהרת המשפחה היהודית.

מה להביא לטבילה?

  • תעודת זהות או דרכון.
  • טופס ההפנָיה לטבילה מבית הדין, חתום על-ידי הדיינים.
  • לנשים שנדרשו לכך בבית-הדין – תוצאות בדיקות דם עדכניות לעניין הריון; בדיקה זו נצרכת לעתים כדי לדעת אם החל הריון לפני או אחרי השלמת הגיור. לפרט זה יש השלכה הלכתית על הוולד (ביצוע הבדיקה תידרש רק מחלק מהנשים בגיל הפוריות שיש להן בן-זוג).
  • מומלץ להביא ליום הטבילה בני זוג, בני משפחה ומלווים (אשר ימתינו בחוץ), במיוחד אם לאחר הטבילה מתוכננת חתונה יהודית בין בני הזוג.
  • המלווים (לגבר) או המלוות (לאישה) יוכלו להיכנס גם לתוך חדר המקווה עצמו, בשעה שנמצאים שם חברי בית הדין.

מעמד הטבילה

לאחר ההתארגנות לטבילה, הבלנים או הבלניות מזמינים את המתגיירים לרדת במדרגות אל תוך המקווה כשהם ללא בגדים. בתוך המקווה, המתגיירים טובלים את כל גופם (כולל הראש) במים לטבילה ראשונה. קטינים עד גיל 12 (בנות) או 13 (בנים) טובלים במקווה ביחד עם אחד מהוריהם או מבוגר אחר. לאחר הטבילה הראשונה יצאו הנשים מן המים על מנת להתלבש, וייכנסו בחזרה אל המים כשהן לבושות בחלוק. החלוק הינו ארוך, רחב וכהה, כך שמצד אחד הוא מאפשר מגע ישיר עם המים, ומצד שני, וזו מטרתו – לשמור על צניעותה של הטובלת . הגברים נשארים במים ללא בגדים למשך כל הטבילות. אל אזור המקווה נכנסים שלושה חברי בית הדין. הדיינים מבקשים לחזור אחריהם על מספר משפטים המבטאים קבלת מצוות, וכן אחרי הפסוק "שמע ישראל".

לאחר קבלת המצוות מברכים את ברכת הטבילה:

הטובלים: בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קְדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הַטְּבִילָה.

הדיינים והבלנים: אָמֵן.

 

אם נתקלתם בקושי עם הטבילה במקווה, השאירו כאן את הפרטים שלכם ונחזור אליכם.

  • טופס פנייה לעתים

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה