לחץ כדי לסגור את החיפוש

השתלמות הקבורה בישראל

רגע הפטירה של אדם הוא רגע קשה מנשוא עבור המשפחה והחברים, החווים כאב ואובדן. ברגעים קשים וכואבים אלה נאלצת המשפחה להתמודד עם סידורים טכניים כקביעת מועד הלוויה והסדרי הקבורה של יקירם. במקרים רבים עומדות המשפחות חסרות אונים אל מול הביורוקרטיה והסידורים הנדרשים מהם . כמו כן, למרבה הצער, בנוף הישראלי פועלים גורמים המנצלים את רגעי הקושי להעמסת הוצאות כלכליות מיותרות על המשפחה. קשיים נוספים עלולים להתעורר אצל נפטרים שעלו לישראל אך מוגדרים במרשם האוכלוסין כ"חסרי דת".

אנשי הצוות הרפואי הנמצאים לצד המשפחות ברגעים קשים אלה הינם גורם משמעותי והם מהווים את הכתובת הטבעית והמתאימה ביותר להעברת המידע הראשוני, החיוני כל כך למשפחה.

מטרת ההשתלמות:

חשיפת הצוות הטיפולי לסוגיות מרכזיות הקשורות בקבורה בישראל והכשרתו למתן מידע ראשוני חיוני למשפחות נפטרים.

קהל יעד:

עובדות סוציאליות ואנשי צוות בבתי חולים ומוסדות גריאטריים, ראשי קהילות, גורמי ייעוץ ועזרה בתחום.

תכני ההשתלמות:

  • סקירת מצב עדכנית של הקבורה בישראל היום. הסבר על חברות הקדישא לעומת חברות הקבורה האזרחיות, הסבר על שיטות הקבורה השונות הנהוגות כיום בארץ (כגון קבורת שדה, קבורה זוגית, קבורת סנהדרין וכדומה), המוצעות למשפחות עם פטירת יקיריהן.
  • הצגת זכויות משפחת הנפטר/ת. למה זכאית המשפחה? מהם התשלומים בהם נדרשת המשפחה להשתתף? למי פונים כשקיים חשש של תמחור לא סביר לחלקת קבר/העברת הנפטר לקבורה? מהן העלויות של רכישת חלקת קבר צמודה לבן/בת זוג ומתי יש לקבל החלטה בנושא?
  • צעד אחר צעד- מרגע הפטירה עד רגע הקבורה. הצגה ברורה ומפורטת של הצעדים שיש לנקוט בהם בזה אחר זה מרגע היוודע הפטירה ועד לאחר הקבורה, כולל איתור נקודות זמן בעייתיות ומתן פתרונות.
  • קבורה אזרחית וקבורת חסרי דת. היכן ניתן לקבור חסר דת? למי פונים? אילו טקסים ניתן לערוך בבית עלמין אזרחי? כמה זה עולה?

    שאלות ותשובות. מענה לשאלות הצוות בנוגע לתכנים שהוזכרו ובנוגע למקרים ספציפיים המעסיקים אותם.

  • הצוות מוזמן להכין שאלות ספציפיות ולהעביר אותן מראש לצוות עתים ואלה יוצגו ויזכו למענה במהלך ההשתלמות.

צוות ההדרכה:

ההשתלמות מועברת על ידי צוות הייעוץ של עתים העומד בקשר תמידי עם הגורמים השונים הקשורים לתחומי הקבורה והאבלות בישראל (חברות קדישא, חברות קבורה אזרחית, הביטוח הלאומי, המשרד לשירותי דת ועוד) והנותן מענה לציבור הרחב בפניות הקשורות להיבטים השונים של הקבורה והאבלות בישראל.

מחיר מסובסד: 500 ש"ח | משך ההשתלמות: 60-90 דקות

לפרטים נוספים ולקביעת מועד להשתלמות פנו אלינו, לעתים: 8083*, itim@itim.org.il

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה