לחץ כדי לסגור את החיפוש

הסכמי קדם נישואין

מדריך הסכמי קדם נישואין

מה זה הסכם קדם נישואין?

הסכם קדם נישואין הוא הסכם בעל תוקף משפטי אשר בני הזוג חותמים עליו לפני החתונה. ההסכם מבטא את הכבוד ההדדי שרוחשים בני הזוג זה לזה ונועד להקטין את הסיכונים של כל אחד מהם להיפגע במקרה שחלילה ישתבשו חייהם המשותפים. הסכם קדם נישואין נוסח לראשונה במאה ה-19 בגרמניה ובמרוקו ומאז התפתח בכיוונים שונים. החתימה על הסכם קדם נישואין איננה חובה, אולם הדבר נעשה מקובל יותר ויותר על שכבות נרחבות בציבור ועל רבנים. ישנם הסכמי ממון דומים, עליהם אפשר לחתום לפני הנישואין או במהלכם.

אילו בעיות ההסכם עשוי לפתור?

מטרתו של ההסכם לצמצם את סכנת העגינות על ידי השגת הסכמה מוקדמת ביניהם לתנאים מגבילים אם נישואיהם יגיעו לקצם. ההסכם אינו יכול לכלול התחייבות מפורשת למתן גט או לקבלתו, היות שזו תפגע בתוקפן הרצוני ההכרחי של הפעולות, אולם הוא מטיל על הזוג חובות שונות, כגון פגישות יעוץ זוגי, נוכחות בבית הדין בדיוני הגט וחובת תשלום סכום כסף גבוה בכל יום של עיכוב גט או סרבנות גט, אשר ניתנות לאכיפה על ידי בית משפט במקרה הצורך. עוד מטרה מרכזית שביסוד ההסכם היא למנוע חיכוכים, מריבות והתדיינויות משפטיות ארוכות על חלוקת הרכוש בעת פרידה.

שימו לב! לפני הנישואין די בחתימה בפני נוטריון או בפני רושם הנישואין על מנת לתת תוקף משפטי להסכם בין בני הזוג, אולם חתימה בפני עורך החופה בלבד אינה מעניקה להסכם תוקף. המשרד לשירותי דת קבע כי חובה על הרב רושם הנישואין לאמת את ההסכם בחתימתו באם יתבקש לכך על-ידי בני הזוג. הסכם שייערך לאחר הנישואין ידרוש חתימה בפני שופט או דיין.

הסכם למניעת סרבנות גט של עתים, יד לאשה וישראל הצעיר

קיימים בנמצא מספר נוסחים להסכם קדם נישואין, הפועלים על פי מנגנונים משפטיים שונים. ההסכם שניסחה עמותת עתים יחד עם הארגונים יד לאשה וישראל הצעיר, יוצר מנגנון של לחץ כלכלי על סרבן/ית הגט, כך שהוא הופך את סרבנות הגט ללא משתלמת. ההסכם קצר, קריא וברור, ניתן לאכיפה בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין רבני ועבר בחינה משפטית והלכתית מדוקדקת. ניתן לחתום על ההסכם לפני או אחרי החתונה בפני עו”ד. לפרטים נוספים על ההסכם, ניתן לפנות אלינו, לעתים 8083*.

סיוע בחתימה על הסכם קדם נישואין

באם אתם מעוניינים בהסבר מפורט או ייעוץ בנוגע לחתימה על הסכם קדם נישואין, או אם נתקלתם בסירוב מצד רשם הנישואין לחתום על ההסכם, פנו אלינו, לעתים.

השותפים שלנו בפעילות הסכמי קדם נישואין

מעוניינים לתמוך בעתים?

תרומה להמשך פעילות העמותה